Hostel Interwencyjny dla Osób LGBT+

Dla kogo?

Dla pełnoletnich osób nieheteronormatywnych, znajdujących się w kryzysie bezdomności.

Jak pomagamy?

  • Zapewniamy bezpieczne schronienie na maksymalny okres 3 miesięcy,  podstawowe produkty spożywcze oraz higieniczne.
  • Pomoc psychologiczną oraz wsparcie opiekunów i opiekunek Twojej zmiany.
  • Pomoc prawna
  • Wspieramy w odnalezieniu pracy i realizowaniu zaplanowanego celu.

Krok po kroku:

Jeżeli przebywasz obecnie na terenie miasta st. Warszawy i potrzebujesz skorzystać z oferty pomocy Hostelu czyli Mieszkania wspomaganego treningowego:

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

2. Do 48 h w dni robocze skontaktujemy się z Tobą telefonicznie i zaproponujemy termin spotkania, które odbywa się w siedzibie Stowarzyszenia Lambda Warszawa. W szczególnych przypadkach możliwa jest również wideorozmowa w formie online.

3. Spotkanie, połączone z wywiadem prowadzone jest w przyjaznym otoczeniu w naszej siedzibie. Podczas spotkania poprosimy również o okazanie dowodu tożsamości, w celu potwierdzenia, że jesteś osobą pełnoletnią. Informacje z tego spotkania są poufne, rozmawiamy z Tobą o Twoich doświadczeniach i potrzebach wsparcia. Dzięki tej rozmowie możemy podjąć decyzję, czy w Twojej konkretnej sytuacji nasza oferta wsparcia jest dla Ciebie odpowiednia.
4. W przypadku decyzji o skierowaniu do Mieszkania – ustalamy termin zakwaterowania.
5. Pobyt w mieszkaniach treningowych wspomaganych przewidziany jest do 3 miesięcy z możliwością przedłużenia w szczególnych przypadkach.
W razie dostępności miejsc możemy też przyjąć osoby spoza Warszawy.
Pobyt w hostelu zobowiązuję Cię do przestrzegania regulaminu, oraz ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego.

Wesprzyj nasze działania!

Jeżeli:

  • potrzebujesz wsparcia,
  • chciałbyś_abyś porozmawiać o trudnej sytuacji Twojej lub osoby Tobie bliskiej,
  • czujesz, że rozmowa może okazać się potrzebna,

Skontaktuj się z nami!

Za pośrednictwem naszego Telefonu Zaufania dla osób LGBT+ udzielamy anonimowych i profesjonalnych porad oraz wspieramy osoby LGBT+, ich rodziny i bliskich w trudnych tematach. 

Zadzwoń do nas!

22 628 52 22

Nasz Telefon Zaufania udziela wsparcia od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00-21.00.

Możesz również skontaktować się z nami mailowo (jeśli nie masz możliwości zadzwonienia lub z pewnych względów nie możesz skorzystać z telefonu; poprzez maila nie udzielamy porad ani konsultacji):
telefonzaufania@lambdawarszawa.org

Zadzwoń do nas, jeżeli:

…masz pytania bądź przeżywasz trudne emocje związane z własną orientacją psychoseksualną lub tożsamością płciową,

…rozważasz dokonanie coming outu i chciałbyś_abyś o tym porozmawiać,

…doświadczasz dyskryminacji lub przemocy ze względu na orientację psychoseksualną lub tożsamość płciową,

…doświadczasz trudności w związku lub w nawiązywaniu relacji,

…masz wątpliwości dotyczące metod zabezpieczania się przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową,

…Twoje dziecko boryka się z trudnościami związanymi z orientacją psychoseksualną lub tożsamością płciową i czujesz potrzebę rozmowy z kimś na ten temat,

…jesteś osobą LGBT+ i myślisz, że jesteś uzależniony_a od środków psychoaktywnych.

Telefon Zaufania przeznaczony jest dla osób z całej Polski.

Działalność i utrzymanie Telefonu Zaufania finansowane jest z darowizn oraz 1% podatku dochodowego. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat możliwości wsparcia naszej działalności, zajrzyj tutaj.

Oferujemy profesjonalne i kompleksowe wsparcie pełnoletnim osobom przeżywającym trudności związane z orientacją psychoseksualną lub tożsamością płciową.

Uwaga! Od lutego zapisy na poradnictwo psychologiczne prowadzimy w godz. 16:00-18:00 pod numerem telefonu:

22 628 52 22

Oferowane przez nas poradnictwo psychologiczne przeznaczone jest dla osób ze społeczności LGBTQI+ i ich bliskich.

Osoby udzielające porad posiadają doświadczenie w pracy z osobami LGBTQI+ i na ich rzecz. Korzystanie z porad jest bezpłatne i anonimowe. Jednocześnie informujemy, że na konsultacje z psychologiem bądź psycholożką obowiązują zapisy –  więcej informacji można uzyskać od poniedziałku do piątku w godz. 16:00-18:00 pod numerem telefonu 22 628 52 22.

Poradnictwo i konsultacje psychologiczne oraz psychoterapia

Prowadzimy konsultacje, poradnictwo oraz terapię psychologiczną (psychoterapię) krótko- i długoterminową w sprawach dotyczących problemów powiązanych z orientacją i tożsamością seksualną: trudności w związku, samotności, problemów z samoakceptacją, trudności w nawiązywaniu relacji, obniżonego nastroju i dyskryminacji.

Psychoterapia prowadzona jest w podejściach psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym oraz humanistyczno-egzystecjalnym. Rozpoczęcie psychoterapii uzależnione jest od wspólnych ustaleń z klientką_em podczas poprzedzających ją konsultacji. Przed zapisaniem się na wizytę zapraszamy do zapoznania się z informacjami o zespole psycholożek_gów i wykorzystywanych przez nas metodach pracy.

Porady są udzielane wyłącznie osobom wcześniej zapisanym.

Zapisy są prowadzone od poniedziałku do piątku w godz. 16:00-18:00
pod numerem telefonu 22 628 52 22.
 

Poradnictwo psychologiczne jest współfinansowane przez m.st. Warszawę.

 

E-mail: poradnictwo@lambdawarszawa.org

UWAGA! Mail służy wyłącznie do pytań informacyjnych, nie prowadzimy drogą mailową poradnictwa, nie zapisujemy również tą drogą na spotkania psychologiczne/terapeutyczne.

Grupa Prawna Stowarzyszenia Lambda Warszawa udziela bezpłatnych porad prawnych:

– wszystkim osobom, które doświadczają problemów prawnych w związku ze swoją rzeczywistą lub przypisaną im orientacją psychoseksualną, tożsamością płciową, a także cechami płciowymi czy ekspresją płciową,

– wszystkim osobom należącym do społeczności LGBTQIAP+, które mają problemy prawne, również w sprawach niedotyczących ich orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej, cech płciowych czy ekspresji płciowej.

Co to oznacza?

Jeśli jesteś osobą LGBTQIAP+, możesz się do nas zgłosić również gdy twoja sprawa nie dotyczy dyskryminacji.

Jeśli jesteś osobą spoza społeczności, pomożemy ci gdy doświadczasz dyskryminacji, bo ktoś uznał cię za osobę LGBTQIAP+ lub dlatego, że jesteś sojuszniczką osób LGBTQIAP+.

Porady prawne udzielane są:

– osobiście, w siedzibie Stowarzyszenia,

– mailowo, jeśli napiszesz na prawo@lambdawarszawa.org

– telefonicznie, podczas dyżurów telefonicznych we wtorki w godzinach 17:00-20:00; 

Jeśli chcesz zapisać się na osobistą poradę, napisz na prawo@lambdawarszawa.org lub zadzwoń na numer 22 628 52 22 od poniedziałku do piątku, w godzinach 16:00 – 18:00.

Dyżury telefoniczne odbywają się we wtorki, w godzinach 17:00 – 20:00 pod numerem telefonu +48 791 287 055. Z prawnikiem/czką porozmawiasz po polsku i po angielsku.

Jaką pomoc możesz od nas uzyskać?

Udzielimy ci porady prawnej. To znaczy, że dostaniesz informację o swojej sytuacji prawnej oraz o przysługujących ci uprawnieniach.

W niektórych, szczególnie uzasadnionych przypadkach prawnik/czka mogą zadecydować o innej pomocy – mogą pomóc napisać pismo lub przydzielić ci reprezentację prawnika/czki w twoim postępowaniu.

Przed zgłoszeniem się po pomoc, prosimy o zapoznanie się z regulaminem

korzystanie z pomocy prawnej jest tożsame z zaakceptowaniem jego postanowień. Porady udzielane są wyłącznie pełnoletnim osobom.

Poradnictwo prawne jest współfinansowane przez m.st. Warszawa.

POMOC PRAWNA DLA MAŁYCH ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH I NIEFORMALNYCH KOLEKTYWÓW

 

Grupa Prawna Stowarzyszenia Lambda Warszawa udziela wsparcia prawnego dla małych organizacji pozarządowych i nieformalnych kolektywów działających w obszarze praw osób LGBTQIAP.

 

Robisz coś dobrego dla społeczności osób LGBTQIAP+? Jesteście niewielką organizacją albo działacie jako nieformalny kolektyw? Nie stać was na usługi prawnika lub nie znacie żadnych prawniczek pro bono w swojej okolicy?

 

Grupa Prawna Stowarzyszenia Lambda Warszawa pomoże wam we wszystkich sprawach związanych z waszymi działaniami.

 

Możecie do nas napisać na prawo@lambdawarszawa.org. Możecie umówić się z nami na spotkanie bezpośrednio w siedzibie Lambdy lub spotkać się z nami online

Oferujemy możliwość uczestniczenia w grupach spotkaniowych i wsparcia, skierowanych do pełnoletnich osób ze społeczności LGBT+.

Uczestnictwo w grupach jest bezpłatne. Ponadto zapewniamy pełną anonimowość osób uczestniczących. Jeżeli nie zaznaczono inaczej, nie ma konieczności wcześniejszego zapisu, zaś grupa ma charakter otwarty (możliwe jest rozpoczęcie uczestniczenia w spotkaniach podczas dowolnego spotkania).

Grupy spotkaniowe są ukierunkowane na rozwój osobisty, wymianę doświadczeń, nawiązanie nowych kontaktów i wspólne spędzanie czasu.

Grupy wsparcia są ukierunkowane na uzyskanie pomocy w bieżących trudnościach od innych osób znajdujących się w podobnej sytuacji.

Grupy spotkaniowe w roku akademickim 2021/2022

Grupa studencka

Grupa jest ukierunkowana na rozwój pozytywnej tożsamości, rozwój wspólnych zainteresowań i pasji, wspólne spędzanie wolnego czasu – nie jest konieczne bycie studentką/tem. Grupa finansowana ze środków własnych Stowarzyszenia pochodzących z 1% podatku od osób fizycznych.

Termin spotkań: każdy wtorek 18:30-20:00.

Kontakt: studencka@lambdawarszawa.org

Grupa BI+

Grupa dedykowana osobom bi+ (bi, poli, pan, queer). Podczas spotkań prowadzone są dyskusje, warsztaty i wykłady na temat życia codziennego osób bi+, jak i poruszana jest tematyka obecności i widzialności tych osób w sztuce, kulturze, literaturze oraz w przestrzeni publicznej.

Terminy spotkań: każdy drugi i ostatni piątek miesiąca 18:00-19:30.

Kontakt: bi@lambdawarszawa.org

Grupa ukraińska/Українська група  

Celem grupy jest integracja nowych mieszkańców_ek Warszawy, którzy_re przyjechali_ły z Ukrainy. Uczestnicy mają możliwość nie tylko pogadać przy kawie, pooglądać filmy czy pograć w gry planszowe, ale również dowiedzieć się więcej o społecznym i kulturalnym życiu LGBTI+ w stolicy Polski.
Podczas spotkań można m.in. uzyskać informację o bezpłatnych punktach diagnostycznych HIV/AIDS oraz o tym, co zrobić, jeśli stałeś/stałaś się ofiarą homo- i transfobicznej agresji.
Grupa prowadzona jest w języku ukraińskim i polskim.

Termin spotkań:

Kontakt: ukraina@lambdawarszawa.org

Метою групи є інтеграція нових жителів Варшави, які приїхали з України. Учасники мають можливість не тільки побалакати за кавою, подивитися кіно чи пограти в настільні ігри, але також дізнатися про суспільне і культурне життя ЛГБТ у столиці Польщі. Під час зустрічей можна отримати інформацію про місця безплатної консультації з питань ВІЛ/СНІД чи що зробити, коли ви стали жертвою гомо- або трансфобного насильства.
Зустрічі групи проводяться українською та польською мовами.

Дати зустрічі: неділя 18:00.

Контакт: ukraina@lambdawarszawa.org

Grupa „GAMMA Polska” – grupa obecnie zawieszona!

Grupa „GAMMA Polska” dedykowana jest osobom LGBT, będącym w związkach czy małżeństwach z osobami heteronormatywnymi. W dyskusjach grupy „GAMMA Polska” uczestniczyć mogą homomężowie i homożony na różnych etapach – osoby na początku drogi; te, które już dawno podjęły decyzję o zasadach „nowego życia”, czy takie, które pozostały w związku z heteroseksualnym partnerem/partnerką.
Grupa prowadzona jest przez „GAMMA Polska” – samopomoc, grupę dyskusyjną i wzajemnego wsparcia homomężów i homożon.

Terminy spotkań

Kontakt: grupagammapl@gmail.com

Grupy wsparcia

Grupa AA (anonimowych alkoholików)

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą osób, którzy_re dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Spotkania grupy mają charakter dobrowolny, służą samopomocy w utrzymaniu trzeźwości własnej i wspomagania innych alkoholików_czek w jej osiąganiu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie (grupie) jest chęć zaprzestania picia alkoholu.
Działalność grupy AA jest niezależna od Stowarzyszenia Lambda Warszawa, organizacja użycza wyłącznie lokalu do organizacji spotkań.

Terminy spotkań: każda niedziela 14:00-15:30.

Grupa wsparcia dla rodziców i bliskich osób LGBTI+ – grupa obecnie zawieszona!

Grupa jest przeznaczona dla osób, które pragną uzyskać wsparcie i pomoc w sprawach związanych z orientacją seksualną i/lub tożsamością płciową bliskiej osoby – matek, ojców, rodzeństwa, przyjaciół_ek.

Grupa prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Akceptacja.

Grupa finansowana ze środków własnych Stowarzyszenia pochodzących z 1% podatku od osób fizycznych.

Terminy spotkań:

Kontakt: 

Grupa dla seniorek i seniorów LGBTI+

Spotkania są przeznaczone dla osób LGBT+ w starszym wieku. Dzięki udziałowi w grupie uczestnicy_czki mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami, poznać inne osoby, spędzić czas w interesujący sposób.
Spotkania odbywają się w małym gronie (6-12 osób), co zapewnia odpowiednią atmosferę.
W spotkaniach grupy mogą uczestniczyć osoby powyżej 50 roku życia.

Terminy spotkań: każdy wtorek 12:00-14:00

Wiara i Tęcza

Spotkania modlitewno-edukacyjne dla osób LGBTQIAP, organizowane przez Grupę „Wiara i Tęcza”.

Terminy spotkań:

Kontakt: warszawa@wiaraitecza.pl

Doświadczyłeś_aś dyskryminacji? Masz poczucie, że zostałeś_aś nierówno potraktowany_a ze względu na swoją orientację psychoseksualną lub tożsamość płciową? Potrzebujesz wsparcia psychologicznego lub/i prawnego? Zgłoś się do nas!

Zapewniamy bezpłatną i profesjonalną pomoc.

Nasi specjaliści i specjalistki z wieloletnim doświadczeniem pomogą Ci dojść swoich praw, przebrnąć przez trudne sytuacje życiowe, nauczą radzić sobie z emocjami oraz dadzą siłę i wsparcie na pokonywanie kolejnych trudności.

Oferujemy:

  • pomoc psychologiczną (poradnictwo psychologiczne)

Spotkania ukierunkowane na diagnozę problemu, zwiększenie samoświadomości, rozwój umiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresogennymi, ułożenie planów radzenia sobie z emocjami oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów.

  • poradnictwo prawne

Porady prawne, dotyczące równego traktowania, prawa karnego, cywilnego i rodzinnego w sprawach związanych z orientacją seksualną i tożsamością płciową – konsultacje prawne, pomoc w przygotowaniu pism procesowych oraz w uzasadnionych przypadkach towarzyszenie podczas rozprawy.

Zapisy i kontakt:

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny:
22 628 52 22 (pon.-pt. 16:00-18:00)
 

Finansowanie:

Projekt „Razem przeciwko dyskryminacji. Poradnictwo dla grup szczególnie zagrożonych dyskryminacją” jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.